comments

Brews, Baking and Condiments

-A +A

Division: HOME BREW
Class: HOME BREW - BEER
   1. Jay Molander & Ross Frederikse, Newcastle
   1. Kevin Mc Sorley, Truckee
   1. Bud Tourville, Rocklin
   1. Bud Tourville, Rocklin
   1. Bud Tourville, Rocklin
   1. Bud Tourville, Rocklin
   1. Bud Tourville, Rocklin
   1. Bud Tourville, Rocklin
   2. Jay Molander & Ross Frederikse, Newcastle
   2. Bud Tourville, Rocklin
   2. Bud Tourville, Rocklin
   2. Bud Tourville, Rocklin
   2. Bud Tourville, Rocklin
   2. Bud Tourville, Rocklin
   2. Bud Tourville, Rocklin
   2. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin
   3. Bud Tourville, Rocklin


Division: BREADS
Class: BANANA
   1. Tina Raibley, Loomis
   2. Louise Edmondson, Auburn
   3. Leona Boorinakis, Auburn
Class: PUMPKIN
   1. Leona Boorinakis, Auburn
Class: WHITE - YEAST
   1. Jennifer Buettner, Auburn
Class: ZUCCHINI
   1. Jennifer Buettner, Auburn
   2. Tina Raibley, Loomis
   3. Nancy Taylor, Auburn
Class: *ANY OTHER - YEAST
   1. Sydne Wilson, Auburn
   2. Donna Cope, Rocklin
Class: *ANY OTHER - NON-YEAST
   1. Leona Boorinakis, Auburn
   1. Catherine Hollinrake, Lincoln
   2. Tina Raibley, Loomis
   3. Louise Edmondson, Auburn


Division: BISCUITS-ROLLS
Class: BISCUITS
   1. Tina Raibley, Loomis
Class: CINNAMON ROLLS
   1. Tina Raibley, Loomis
Class: COFFEE CAKE
   1. Tina Raibley, Loomis
   2. Julie F. Melbourn-weaver, Auburn
Class: MUFFINS - BRAN
   1. Leona Boorinakis, Auburn
Class: ROLLS - YEAST
   1. Tina Raibley, Loomis
Class: BEST OF DIVISION
   1. Tina Raibley, Loomis


Division: COOKIES
Class: BROWNIES
   1. Louise Edmondson, Auburn
   2. Donna Cope, Rocklin
   3. Donna Cope, Rocklin
Class: CHOCOLATE CHIP
   1. Tina Raibley, Loomis
   2. Staci Martinez, Auburn
   3. Louise Edmondson, Auburn
Class: OATMEAL
   1. Nancy Taylor, Auburn
   2. April Lamontagne, Wheatland
   3. Staci Martinez, Auburn
Class: PEANUT BUTTER
   1. Louise Edmondson, Auburn
   2. Donna Cope, Rocklin
   3. Bonnie Roesener, Lincoln
Class: SUGAR COOKIES
   1. Louise Edmondson, Auburn
   2. Donna Cope, Rocklin
   3. Julie F. Melbourn-weaver, Auburn
Class: *OTHER BAR COOKIES
   1. Karen Salstrom, Roseville
   2. Sydne Wilson, Auburn
   3. Nancy Taylor, Auburn
Class: *OTHER DROP COOKIES
   1. Louise Edmondson, Auburn
   2. Tina Molander, Newcastle
   3. John Hollinrake, Lincoln
Class: *OTHER ICE BOX COOKIES
   2. Nicole Callen, Applegate
Class: *ANY OTHER
   1. Ira Taylor, Auburn


Division: PIES & PASTRIES
Class: CHEESECAKE
   1. Tina Molander, Newcastle
   2. Shery Meschede, Auburn
   3. Ira Taylor, Auburn
Class: PECAN PIE
   1. Donna Cope, Rocklin
   2. Karen Salstrom, Roseville
Class: *OTHER 1 CRUST PIE
   1. Karen Salstrom, Roseville
   2. Donna Cope, Rocklin
Class: *OTHER 2 CRUST PIE
   1. Donna Cope, Rocklin
   2. Donna Cope, Rocklin


Division: CONFECTIONS
Class: ENGLISH TOFFEE
   3. Julie F. Melbourn-weaver, Auburn
Class: PEANUT BRITTLE
   1. Bonnie Roesener, Lincoln
Class: *ANY OTHER
   1. Staci Martinez, Auburn
   2. Tina Raibley, Loomis
   3. Louise Edmondson, Auburn


Division: CAKES
Class: APPLESAUCE
   1. Louise Edmondson, Auburn
Class: CARROT CAKE
   1. Ginger Moore, Meadow Vista
   2. Julie F. Melbourn-weaver, Auburn
Class: CUPCAKES
   3. Louise Edmondson, Auburn
Class: *ANY OTHR CAKE-TUBE/BUNDT
   1. Donna Cope, Rocklin
   2. Ilene Zusi, Auburn
Class: BEST OF SHOW
   1. Ginger Moore, Meadow Vista


Division: CLYDE'S CATCH-ALL
Class: *ANY EXHIBIT
   1. Juliette Bickford, Auburn
   2. Shery Meschede, Auburn


Division: DECORATED CAKES
Class: *ANY DECORATED CAKE
   1. Shery Meschede, Auburn
Class: BAKING SWEEPSTAKES
   1. Tina Raibley, Loomis
   2. Donna Cope, Rocklin
   3. Louise Edmondson, Auburn


Division: GIFT PACK
Class: GIFT PACK-"HOUSEWARMING"
   2. Julie F. Melbourn-weaver, Auburn


Division: DRIED FOODS
Class: *ANY DRIED FRUIT
   1. John Boorinakis, Auburn
Class: *ANY DRIED MEATS
   1. Larry Noschka, Granite Bay
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY FRUIT LEATHER
   1. Nicole Callen, Applegate


Division: CANNED FRUITS
Class: APPLESAUCE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Karen Wiggins, Roseville
Class: APRICOTS
   1. Louise Edmondson, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Eileen Saunders, Alta
Class: CHERRIES
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Louise Edmondson, Auburn
Class: PEACHES
   1. Cleda Freed, Roseville
   2. Karen Wiggins, Roseville
   3. Eileen Saunders, Alta
Class: PEARS - PLAIN
   1. Barbara Elkin, Auburn
   3. Cleda Freed, Roseville
Class: PEARS - OTHER
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: PLUMS
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY FRUIT JUICE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY FRUIT PIE FILLINGS
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER FRUIT
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Eileen Saunders, Alta
Class: BEST OF DIVISION
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: BEST OF SHOW
   1. Barbara Elkin, Auburn


Division: CANNED VEGETABLES
Class: BEANS
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: CARROTS
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: TOMATOES - STEWED
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: TOMATOES - WHOLE PACK
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Louise Edmondson, Auburn
   3. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: *TOMATOES - OTHER
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY VEGETABLE JUICE
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY VEGETABLE MIXTURE
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER VEGETABLE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Melba Wren, Colfax


Division: SYRUPS
Class: *ANY FRUIT SYRUP
   1. Kathryn Gonzales-culwel, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER SYRUP
   1. Nicole Callen, Applegate
Class: BEST OF SHOW
   1. Nicole Callen, Applegate


Division: PICKLE-RELISH-SAUCES
Class: PICKLED BEANS
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: PICKLED BEETS
   1. Kelly Bane, Meadow Vista
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Cleda Freed, Roseville
Class: BREAD & BUTTER PICKLES
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: DILL PICKLES - KOSHER
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *DILL PICKLES - OTHER
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Johnna Humber, Applegate
Class: PEPPERS
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Michael Duarte, Loomis
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: SWEET PICKLES
   1. Eileen Saunders, Alta
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: ZUCCHINI PICKLES
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: *ANY OTHER VEGETABLE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Tina Molander, Newcastle
   3. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: *ANY OTHER PICKLED FRUIT
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: CHUTNEY
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Phyllis Boorinakis, Auburn
   3. Karen Salstrom, Roseville
Class: CORN RELISH
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: GREEN TOMATO RELISH
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: PICKLE RELISH
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: SALSA
   1. Karen Wiggins, Roseville
   2. Cleda Freed, Roseville
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: ZUCCHINI RELISH
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
   3. Sherry Marlatte, Lincoln
Class: *ANY OTHER RELISH
   1. Eileen Saunders, Alta
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: BARBARCUE SAUCE
   1. Tina Molander, Newcastle
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: DESSERT SAUCE
   1. Karen Salstrom, Roseville
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: TOMATO SAUCE
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER SAUCE
   1. Nicole Callen, Applegate
   2. Cleda Freed, Roseville
   3. Jennifer Buettner, Auburn
Class: BEST OF SHOW
   1. Nicole Callen, Applegate


Division: JAMS
Class: APRICOT
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Bonnie Potter, Auburn
   3. Louise Edmondson, Auburn
Class: APRICOT - PINEAPPLE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Cleda Freed, Roseville
   3. Karen Wiggins, Roseville
Class: CHERRY
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Bonnie Potter, Auburn
Class: FIG
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: FRUIT COMBINATIONS
   1. Laurette Fox, Meadow Vista
   2. Cleda Freed, Roseville
   3. Tina Raibley, Loomis
Class: PEACH
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Kathryn Gonzales-culwel, Auburn
Class: PEAR
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Cleda Freed, Roseville
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: PLUM
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: BLACKBERRY
   1. Cleda Freed, Roseville
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
   3. Jennifer Buettner, Auburn
Class: BLACKBERRY - SEEDLESS
   1. Amy Linden, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: BOYSENBERRY
   1. Cleda Freed, Roseville
   2. Karen Wiggins, Roseville
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: RASPBERRY
   1. Patty Milton, Newcastle
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: STRAWBERRY
   1. Eileen Saunders, Alta
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER BERRY
   1. Tina Raibley, Loomis
   2. Jennifer Buettner, Auburn
   3. Amy Linden, Auburn
Class: *ANY OTHER JAM
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Barbara Elkin, Auburn
   3. Eileen Saunders, Alta
Class: BEST OF DIVISION
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: BEST OF SHOW
   1. Teresia Renwick, Grass Valley


Division: JELLIES
Class: APPLE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: GRAPE
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Judy Mcswan, Auburn
Class: MINT
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
Class: PEACH
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: PEPPER
   1. Karen Wiggins, Roseville
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: PLUM
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: POMEGRANTE
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: BLACKBERRY
   1. Tina Raibley, Loomis
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: STRAWBERRY
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER FRUIT
   1. Nicole Callen, Applegate
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
   3. Amy Linden, Auburn
Class: BEST OF DIVISION
   1. Karen Wiggins, Roseville
Class: BEST OF SHOW
   1. Barbara Elkin, Auburn


Division: MARMALADES-BUTTERS-PRESERVES
Class: APPLE BUTTER
   1. Karen Wiggins, Roseville
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: PEACH BUTTER
   2. Karen Wiggins, Roseville
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHER BUTTER
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Karen Wiggins, Roseville
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY FRUIT CONSERVE
   1. Phyllis Boorinakis, Auburn
   2. Tina Molander, Newcastle
   3. Eileen Saunders, Alta
Class: ORANGE MARMALADE
   2. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY OTHR FRUIT MARMALADE
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   2. Karen Salstrom, Roseville
   3. Karen Wiggins, Roseville
Class: *ANY VEGETABLE MARMALADE
   1. Barbara Elkin, Auburn
Class: *ANY FRUIT PRESERVES
   1. Teresia Renwick, Grass Valley
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: BEST OF DIVISION
   1. Phyllis Boorinakis, Auburn


Division: CLYDE'S CATCH-ALL
Class: *ANY EXHIBIT
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
   3. Barbara Elkin, Auburn
Class: PRESERVED FOODS SWEEPS
   1. Barbara Elkin, Auburn
   2. Teresia Renwick, Grass Valley
   3. Karen Wiggins, Roseville